Teplo domova

Teplo domova

Teplo domova

05/02/2019

Za okny nás právě čeká pohádkově bílá zima, kterou však nejraději pozorujeme z tepla domova. Dolaďte si jej proto k dokonalosti. Naše tipy Vám pomůžou naladit útulnou a hřejivou atmosféru, díky které zimní období přečkáte s radostí a do jara vykročíte správně naladění.

Vylaďte své místo k odpočinku
Představte si to, venku se brzy stmívá, mrzne až praští a vy se mezitím zachumláte s oblíbenou knížkou nebo si pustíte zajímavý film. Krásné že? V Dánsku, kde se zrodil světový fenomén hygge, aneb šťastnému způsobu života, takové místo nazývají hyggekrog, který v překladu znamená útulný koutek. Ani ve Vašem domově by takové místo nemělo chybět. Základem jsou samozřejmě měkké polštáře, polštářky a plédy. 

(obrázek pinterest)
 
Důležité je také držet teplo u nohou. Přidejte do místnosti měkoučký z koberec z recyklované bavlny nebo kvalitní kůže, která Vás spolehlivě ochrání před zimou. Hovězí kůže nejenže působí luxusně, ale v zimě Vás bude příjemně hřát a v létě zase chladit. Interiérový designéři také rádi pracují s ovčí kůží, kterou můžete přehodit přes křeslo nebo lavici jako stylový doplněk. Mrkněte se do naší nabídky, kde najdete i tzv. himalájskou kůži z tibetské ovce, která je velmi hebká, kudrnatá a nadýchaná. Tulivější doplněk byste nedohledali.

Dalším neméně důležitým materiálem, který zútulní každý interiér, je dřevo. V Levier Home nejraději volíme staré méně upravované dřevo, jako je například jilm nebo recyklovaná borovice, které místnosti propůjčí své osobité kouzlo. 

(obrázek pinterest)

Přineste do svého domova světlo
Zimní dny často bývají šedé, nevýrazné a sluníčko nezahlédnete, jak je den dlouhý. Proto je potřeba si doplnit Váš domov o hřejivé světlo jiným způsobem. Inspirujte se v severských zemích, kde je běžné, že slunce zde vykoukne na 3 - 4 hodiny denně. No dokážete si to představit? 
Ve Švédsku zmírňují tmu, co nejvíce to jde. Dokonce se zde můžete potkat se zvykem rozsvěcováním lamp v každém okně, což je přetrvávající tradice z dob, kdy v každém okně svítila svíčka nebo petrolejka, která v nečase měla dovést pocestné do úkrytu. 
Dánové světlo určují jako jednu za základních položek hygge. Dávají si proto záležet nejen na správném rozmístění světel v místnosti, ale také na výběru správné žárovky. Čím teplejší světlo tím lépe. Pro srovnání: blesk fotoaparátu má 5500 Kelvinů (K), zářivka 5000 K a žárovka 3 000. Oproti tomu slunce, oheň nebo plamen svíčky vydávají příjemných 1 800 K. A to je přesně to hygge světlo, při kterém se cítíme útulně a uvolněně. 

Radost v podobě květin
Živé květy a rostliny do Vašeho domova přinesou svěží vánek. Venku může být i mínus deset stupňů, ale kvetoucí modřence nebo hyacinty Vám svou vůní bude připomínat blížící se jaro. Doporučujeme sáhnout po hrnkových květinách s cibulkami, které Vám déle vydrží. 
Jsou velmi nenáročné na údržbu (stačí je držet lehce vlhké) a navíc je po odkvetení můžete přesadit na zahrádku, kde Vám i na jaře budou dělat radost, až si budete vychutnávat kávu na terase.
(obrázky pinterest)

Čas na fika!
Fika je švédský výraz pro přestávku na kávu. Nejčastěji je tato káva doprovázená menší svačinkou, což může být například chlebíček nebo zákusek. Během této přestávky si užívají přítomný okamžik, nejčastěji s přáteli nebo kolegy z práce (fika je přirozenou součástí pracovního života Švédů) a nenechají se ničím rušit. 
Vychutnejte si svou chvilku na kávu plnými doušky. S krásným hrníčkem bude chutnat ještě o něco lépe.Přejeme Vám krásné mrazivé dny
tým Levier Home